X-Bull 10000lb XB Synthetic Rope Red Winch
| Rated capacity | 10,000 lbs | |
| Max GVWR | 6,667 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | X-BULL-10000-XB-R | |
| Line | 3/8" x 78' Synthetic | |
| Wireless remote | Yes | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP67 (Good) |
| Maximum pulling power | 10000 lbs |
| For vehicle GVWR | 5000 - 6667 lbs |
| Winch line breaking strength |
17600 lbs (Synthetic) |
Manufacturer does not provide winch layer rated line pull data.
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP67 |
| fairlead | Aluminum hawse |
| bracing | bar |
| made/assembled | Made in China |
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Aluminum hawse fairlead
- Wired remote
- Wireless remote
Manufacturer does not provide winch speed performance data.
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Wired remote lead length | 12' |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Solenoid |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 256:1 |
| brake | Automatic load-holding |
Manufacturer does not provide winch amp draw data.
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 20.8" |
| depth | 5.8" |
| height | 9.8" |
| fairlead mount distance | 10" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
No manual available.
| foot orientation | Foot down |
| length x depth x height | 20.8" x 5.8" x 9.8" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
| fairlead mount distance | 10" |
| warranty rating | Okay |
| General warranty | 1 year |