Warn Zeon 12-S Platinum Winch 95960
| Rated capacity | 12,000 lbs @ 4.5 ft/min | |
| Max GVWR | 8,000 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 95960 | |
| Weight | 80 lbs. | |
| Line | 3/8" x 80' Premium synthetic | |
| Wireless remote | Yes | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP68 (Best) |
| Maximum pulling power | 12000 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
7324 lbs |
| For vehicle GVWR | 6000 - 8000 lbs |
| Winch line breaking strength |
29700 lbs (Premium synthetic) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 12000 lbs | Strongest |
| 2 | 9894 lbs | |
| 3 | 8117 lbs | |
| 4 | 7324 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP68 |
| fairlead | Aluminum hawse |
| finish | Black Powdercoat |
| bracing | Tie plate |
| made/assembled | Assembled in USA |
Extras:
- Full metal armored contactor pack and gear/motor housing
- Advanced Wireless Remote controls winch-in, winch-out, and freespooling
- Remote controls winch and up to 2 accessories you attach to the winch
- Wireless clutch (no manual clutch lever means you don't need to touch your winch)
- High speed motor exclusive to Zeon Platinum
- Spydura Pro synthetic winch rope
- Temperature and battery voltage monitoring
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Aluminum hawse fairlead
- Wireless remote
| fastest line speed | 32.9 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 4.5 ft/min pulling 12000 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 32.9 ft/min | No-load, fastest |
| 2000 lbs | 15.1 ft/min | |
| 4000 lbs | 9.9 ft/min | |
| 6000 lbs | 8.9 ft/min | |
| 8000 lbs | 7.8 ft/min | |
| 10000 lbs | 5.4 ft/min | |
| 12000 lbs | 4.5 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | No |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | Yes |
| Can add a wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| Can add Bluetooth receiver? | Yes |
| control pack type | Contactor |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 162:1 |
| clutch | Rotating Ring Gear |
| brake | Automatic Direct Drive Cone |
| highest amp draw | 446A @ 12000 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 57A | Least amps, no-load |
| 2000 lbs | 132A | |
| 4000 lbs | 200A | |
| 6000 lbs | 261A | |
| 8000 lbs | 321A | |
| 10000 lbs | 381A | |
| 12000 lbs | 446A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 24.25" |
| depth | 7.15" |
| height | 10.52" |
| weight | 80 lb |
| fairlead mount distance | 10" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware |
4 - M10-1.5 x 35mm long bolts 4 - M10 nuts |
| mounting hardware torque | 35 lb-ft |
| foot orientation | Foot down or foot forward |
| motor clockable | Yes |
| gearbox clockable | Yes |
| length x depth x height | 24.25" x 7.15" x 10.52" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
| fairlead mount distance | 10" |
| warranty rating | Best |
| electrical warranty | 7 years |
| mechanical warranty | Lifetime |