Warn VR EVO 12 Winch 103254
| Rated capacity | 12,000 lbs @ 4 ft/min | |
| Max GVWR | 8,000 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 103254 | |
| Weight | 90 lbs. | |
| Line | 3/8" x 85' Steel | |
| Wireless remote | Yes | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP68 (Best) |
| Maximum pulling power | 12000 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
6324 lbs |
| For vehicle GVWR | 6000 - 8000 lbs |
|
Winch line breaking strength (synthetic is 22% stronger) |
14400 lbs (Steel) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 12000 lbs | Strongest |
| 2 | 9801 lbs | |
| 3 | 8283 lbs | |
| 4 | 7173 lbs | |
| 5 | 6324 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP68 |
| fairlead | Steel roller |
| finish | Black Powdercoat |
| bracing | One-piece tie plate |
| made/assembled | Made in China |
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Steel roller fairlead
- Wired remote
- Wireless remote
- Winch hook strap
| fastest line speed | 26.2 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 4 ft/min pulling 12000 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 26.2 ft/min | No-load, fastest |
| 2000 lbs | 13.9 ft/min | |
| 4000 lbs | 9.5 ft/min | |
| 6000 lbs | 8.1 ft/min | |
| 8000 lbs | 6.8 ft/min | |
| 10000 lbs | 4.9 ft/min | |
| 12000 lbs | 4 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Wired remote lead length | 12' |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Contactor |
| control pack pins | 5 |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 234:1 |
| clutch | Sliding Ring Gear |
| brake | Spring |
| highest amp draw | 396A @ 12000 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 55A | Least amps, no-load |
| 2000 lbs | 120A | |
| 4000 lbs | 178A | |
| 6000 lbs | 234A | |
| 8000 lbs | 288A | |
| 10000 lbs | 337A | |
| 12000 lbs | 396A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 21" |
| depth | 6.3" |
| height | 10.1" |
| weight | 90 lb |
| fairlead mount distance | 10" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware |
4 - M10 x 32mm long bolts 4 - M10 nuts |
| mounting hardware torque | 35 lb-ft |
| foot orientation | Foot down or foot forward |
| motor clockable | Yes |
| gearbox clockable | Yes |
| length x depth x height | 21" x 6.3" x 10.1" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
| fairlead mount distance | 10" |
| warranty rating | Best |
| electrical warranty | 7 years |
| mechanical warranty | Lifetime |