Superwinch UT3000 12V Wire Rope Winch 1331200
| Rated capacity | 3,000 lbs @ 2.2 ft/min | |
| Max GVWR | 2,000 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 1331200 | |
| Weight | 19 lbs. | |
| Line | 3/16" x 40' Steel | |
| Wireless remote | No | |
| Handlebar/Dash Control | No | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | No |
| Maximum pulling power | 3000 lbs |
| For vehicle GVWR | 1500 - 2000 lbs |
|
Winch line breaking strength (synthetic is 16% stronger) |
4200 lbs (Steel) |
Manufacturer does not provide winch layer rated line pull data.
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | Not waterproof |
| fairlead | Steel roller |
| bracing | steel tie rod |
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Steel roller fairlead
- Wired remote
| fastest line speed | 8.5 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 2.2 ft/min pulling 3000 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 8.5 ft/min | No-load, fastest |
| 3000 lbs | 2.2 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Wired remote lead length | 12' |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | No |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Solenoid |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 153:1 |
| clutch | Free-spooling, ergonomic control clutch |
| brake | dynamic |
| highest amp draw | 110A @ 3000 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 5A | Least amps, no-load |
| 3000 lbs | 110A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 12" |
| depth | 7.5" |
| height | 7" |
| weight | 19 lb |
| mounting pattern | 76mm x 124mm (3" x 4.87") |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| foot orientation | Foot down |
| length x depth x height | 12" x 7.5" x 7" |
| mounting pattern | 76mm x 124mm (3" x 4.87") |
| warranty rating | Okay |
| General warranty | 1 year |