Smittybilt Gen3 XRC 12K Winch 97612
| Rated capacity | 12,000 lbs @ 5.2 ft/min | |
| Max GVWR | 8,000 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 97612 | |
| Weight | 94 lbs. | |
| Line | 3/8" x 94' Steel | |
| Wireless remote | No | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP67 (Good) |
| Maximum pulling power | 12000 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
8800 lbs |
| For vehicle GVWR | 6000 - 8000 lbs |
|
Winch line breaking strength (synthetic is 22% stronger) |
14400 lbs (Steel) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 12000 lbs | Strongest |
| 2 | 10270 lbs | |
| 3 | 9200 lbs | |
| 4 | 8800 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP67 |
| fairlead | Steel roller |
| bracing | aluminum tie bar |
| made/assembled | Made in China |
Extras:
- Flashlight on winch controller for night pulls
- Magnetic remote sticks on any steel surface
- Load indicator
- 12 volt accessory power post
- Aluminum tie bar light
- Control box daytime running light
- Forged gearing (instead of stamped)
- Paintable body armor
- 2 solenoid pack mounting positions
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Steel roller fairlead
- Wired remote
| fastest line speed | 25 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 5.2 ft/min pulling 12000 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 25 ft/min | No-load, fastest |
| 3000 lbs | 14.7 ft/min | |
| 6000 lbs | 12.8 ft/min | |
| 9000 lbs | 8 ft/min | |
| 12000 lbs | 5.2 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Wired remote lead length | 12' |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | No |
| Can add a wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Contactor |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 173:1 |
| clutch | Sliding Ring Gear |
| brake | Automatic In-The-Drum |
| highest amp draw | 375A @ 12000 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 90A | Least amps, no-load |
| 3000 lbs | 160A | |
| 6000 lbs | 230A | |
| 9000 lbs | 300A | |
| 12000 lbs | 375A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 21.7" |
| depth | 6.7" |
| height | 8.3" |
| weight | 94 lb |
| fairlead mount distance | 10" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware | 4 - M10x32mm bolts |
| mounting hardware torque | 37 lb-ft |
| foot orientation | Foot down or foot forward |
| length x depth x height | 21.7" x 6.7" x 8.3" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
| fairlead mount distance | 10" |
| warranty rating | Best |
| electrical warranty | 5 years |
| mechanical warranty | Lifetime |