Smittybilt Gen2 XRC 9500 Winch 97495
| Rated capacity | 9,500 lbs @ 6.23 ft/min | |
| Max GVWR | 6,333 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 97495 | |
| Weight | 78 lbs. | |
| Line | 5/16" x 94' Steel | |
| Wireless remote | No | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP67 (Good) |
| Maximum pulling power | 9500 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
7086 lbs |
| For vehicle GVWR | 4750 - 6333 lbs |
|
Winch line breaking strength (synthetic is 25% stronger) |
9800 lbs (Steel) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 9500 lbs | Strongest |
| 2 | 8435 lbs | |
| 3 | 7640 lbs | |
| 4 | 7086 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP67 |
| fairlead | Steel roller |
| finish | UV resistant textured matte black |
| bracing | aluminum tie bar |
| made/assembled | Made in China |
Extras:
- 3 solenoid pack mounting positions
- Magnetic remote sticks on any steel surface
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Steel roller fairlead
- Wired remote
| fastest line speed | 32.34 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 6.23 ft/min pulling 9500 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 32.34 ft/min | No-load, fastest |
| 2000 lbs | 19.68 ft/min | |
| 4000 lbs | 14.76 ft/min | |
| 6000 lbs | 10.82 ft/min | |
| 8000 lbs | 9.35 ft/min | |
| 9500 lbs | 6.23 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Wired remote lead length | 12' |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | No |
| Can add a wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Solenoid |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 161.28:1 |
| clutch | sliding ring gear |
| brake | automatic in-drum |
| highest amp draw | 435A @ 9500 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 80A | Least amps, no-load |
| 2000 lbs | 165A | |
| 4000 lbs | 240A | |
| 6000 lbs | 320A | |
| 8000 lbs | 380A | |
| 9500 lbs | 435A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 20.88" |
| depth | 6.3" |
| height | 7.4" |
| weight | 78 lb |
| fairlead mount distance | 10" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware | 4 - M10x32mm w/square nuts |
| mounting hardware torque | 60 Nm |
| foot orientation | Foot down or foot forward |
| motor clockable | Yes |
| gearbox clockable | Yes |
| length x depth x height | 20.88" x 6.3" x 7.4" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
| fairlead mount distance | 10" |
| warranty rating | Better |
| electrical warranty | 3 years |
| mechanical warranty | Lifetime |