Smittybilt Gen2 XRC 17500 Winch 97417
| Rated capacity | 17,500 lbs @ 3.2 ft/min | |
| Max GVWR | 11,667 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 97417 | |
| Weight | 141 lbs. | |
| Line | 7/16" x 94' Steel | |
| Wireless remote | No | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP67 (Good) |
| Maximum pulling power | 17500 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
10822 lbs |
| For vehicle GVWR | 8750 - 11667 lbs |
|
Winch line breaking strength (synthetic is 5% stronger) |
20400 lbs (Steel) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 17500 lbs | Strongest |
| 2 | 14583 lbs | |
| 3 | 12411 lbs | |
| 4 | 10822 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP67 |
| fairlead | Steel roller |
| finish | UV resistant textured matte black |
| bracing | aluminum tie bar |
| made/assembled | Made in China |
Extras:
- 3 solenoid pack mounting positions
- Magnetic remote sticks on any steel surface
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Steel roller fairlead
- Wired remote
| fastest line speed | 22.6 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 3.2 ft/min pulling 17500 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 22.6 ft/min | No-load, fastest |
| 3000 lbs | 10.8 ft/min | |
| 6000 lbs | 7.9 ft/min | |
| 9000 lbs | 6.2 ft/min | |
| 12000 lbs | 5.5 ft/min | |
| 15500 lbs | 3.9 ft/min | |
| 17500 lbs | 3.2 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Wired remote lead length | 12' |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | No |
| Can add a wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Solenoid |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 330:1 |
| clutch | sliding ring gear |
| brake | automatic in-drum |
| highest amp draw | 435A @ 17500 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 75A | Least amps, no-load |
| 3000 lbs | 140A | |
| 6000 lbs | 210A | |
| 9000 lbs | 270A | |
| 12000 lbs | 330A | |
| 15500 lbs | 390A | |
| 17500 lbs | 435A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 24.4" |
| depth | 8.4" |
| height | 10.7" |
| weight | 141 lb |
| fairlead mount distance | 10" |
| mounting pattern | 6.5" x 10" |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware | 8 - M10x32mm w/square nuts |
| mounting hardware torque | 60 Nm |
| foot orientation | Foot down or foot forward |
| motor clockable | Yes |
| gearbox clockable | Yes |
| length x depth x height | 24.4" x 8.4" x 10.7" |
| mounting pattern | 6.5" x 10" |
| fairlead mount distance | 10" |
| warranty rating | Better |
| electrical warranty | 3 years |
| mechanical warranty | Lifetime |