Rough Country 12000 lb Synthetic Rope Winch PRO12000S
| Rated capacity | 12,000 lbs @ 5.5 ft/min | |
| Max GVWR | 8,000 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | RS12000S | |
| Weight | 64 lbs. | |
| Line | 3/8" x 85' Synthetic | |
| Wireless remote | No | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP67 (Good) |
| Maximum pulling power | 12000 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
6894 lbs |
| For vehicle GVWR | 6000 - 8000 lbs |
| Winch line breaking strength |
17600 lbs (Synthetic) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 12000 lbs | Strongest |
| 2 | 9210 lbs | |
| 3 | 8030 lbs | |
| 4 | 6894 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP67 |
| fairlead | Aluminum hawse |
| bracing | Tie bar |
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Aluminum hawse fairlead
- Wired remote
| fastest line speed | NA |
| slowest line speed | 5.5 ft/min pulling 12000 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 12000 lbs | 5.5 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | No |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Solenoid |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 265:1 |
| clutch | Sliding Ring Gear |
| brake | Automatic in-the-drum |
| highest amp draw | 360A @ 12000 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 12000 lbs | 360A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 21.3" |
| depth | 6.3" |
| height | 8.6" |
| weight | 64 lb |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| foot orientation | Foot down |
| length x depth x height | 21.3" x 6.3" x 8.6" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
| warranty rating | Okay |
| electrical warranty | 1 year |
| mechanical warranty | 2 years |