Champion 2000-lb. Winch Kit 12003
| Rated capacity | 2,000 lbs @ 3.3 ft/min | |
| Max GVWR | 1,333 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 12003 | |
| Weight | 16 lbs. | |
| Line | 5/32" x 49' Steel | |
| Wireless remote | No | |
| Handlebar/Dash Control | Yes | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | No |
| Maximum pulling power | 2000 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
940 lbs |
| For vehicle GVWR | 1000 - 1333 lbs |
|
Winch line breaking strength (synthetic is 28% stronger) |
2800 lbs (Steel) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 2000 lbs | Strongest |
| 2 | 1630 lbs | |
| 3 | 1380 lbs | |
| 4 | 1190 lbs | |
| 5 | 1050 lbs | |
| 6 | 940 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | Not waterproof |
| fairlead | Steel roller |
| bracing | Steel tie rod |
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Steel roller fairlead
- Mounting plate
| fastest line speed | 10.5 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 3.3 ft/min pulling 2000 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 10.5 ft/min | No-load, fastest |
| 500 lbs | 9.2 ft/min | |
| 1000 lbs | 7.5 ft/min | |
| 1500 lbs | 5.9 ft/min | |
| 2000 lbs | 3.3 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | No |
| Handlebar/Dash switch? | Yes |
| Wireless remote? | No |
| Can add a wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 153:1 |
| brake | Dynamic |
| highest amp draw | 120A @ 2000 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 14A | Least amps, no-load |
| 500 lbs | 30A | |
| 1000 lbs | 60A | |
| 1500 lbs | 90A | |
| 2000 lbs | 120A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 11.4" |
| depth | 3.9" |
| height | 4.3" |
| weight | 16 lb |
| mounting pattern | 76mm x 124mm (3" x 4.87") |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware | 4 - M8-1.25 |
| foot orientation | Foot down |
| motor clockable | Yes |
| length x depth x height | 11.4" x 3.9" x 4.3" |
| mounting pattern | 76mm x 124mm (3" x 4.87") |
| warranty rating | Okay |
| General warranty | 2 years |