X-Bull 3500lb XB Synthetic Rope Winch
| Rated capacity | 3,500 lbs | |
| Max GVWR | 2,333 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | X-BULL-3500-XB-SY | |
| Weight | 12 lbs. | |
| Line | 3/16" x 32' Synthetic | |
| Wireless remote | Yes | |
| Handlebar/Dash Control | Yes | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP66 (Okay) |
| Maximum pulling power | 3500 lbs |
| For vehicle GVWR | 1750 - 2333 lbs |
| Winch line breaking strength |
4900 lbs (Synthetic) |
Manufacturer does not provide winch layer rated line pull data.
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP66 |
| fairlead | Aluminum hawse |
| bracing | bar |
| made/assembled | Made in China |
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Aluminum hawse fairlead
- Wireless remote
- Mounting plate
- Handlebar switch
- Extra wireless remote
Manufacturer does not provide winch speed performance data.
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | No |
| Handlebar/Dash switch? | Yes |
| Wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Solenoid |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 136:1 |
| brake | Automatic load-holding |
Manufacturer does not provide winch amp draw data.
More load requires more electricity.
Coming soon!
| weight | 12 lb |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
No manual available.
| foot orientation | Foot down |
| warranty rating | Okay |
| General warranty | 1 year |