Warn VRX 35-S Powersports Winch - 101030
| Rated capacity | 3,500 lbs @ 4 ft/min | |
| Max GVWR | 2,333 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 101030 | |
| Line | 3/16" x 50' Synthetic | |
| Wireless remote | No | |
| Handlebar/Dash Control | Yes | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP68 (Best) |
| Maximum pulling power | 3500 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
1975 lbs |
| For vehicle GVWR | 1750 - 2333 lbs |
| Winch line breaking strength |
4900 lbs (Synthetic) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 3500 lbs | Strongest |
| 2 | 2934 lbs | |
| 3 | 2525 lbs | |
| 4 | 2216 lbs | |
| 5 | 1975 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP68 |
| fairlead | Aluminum hawse |
| finish | Satin black powdercoat, Stainless steel fasteners |
| bracing | Tie rod |
Extras:
- All metal construction
- Clutch based on Warn 4x4 hub design
- Handlebar-mount control switch
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Aluminum hawse fairlead
- Wired remote
- Handlebar-mount control switch
| fastest line speed | 15.8 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 4 ft/min pulling 3500 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 15.8 ft/min | No-load, fastest |
| 500 lbs | 13.4 ft/min | |
| 1000 lbs | 11.2 ft/min | |
| 1500 lbs | 9.3 ft/min | |
| 2000 lbs | 7.6 ft/min | |
| 2500 lbs | 6.2 ft/min | |
| 3000 lbs | 5 ft/min | |
| 3500 lbs | 4 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Handlebar/Dash switch? | Yes |
| Wireless remote? | No |
| Can add a wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| Can add Bluetooth receiver? | Yes |
| control pack type | Contactor |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| clutch | Warn 4x4 hub tech |
| brake | Mechanical |
| highest amp draw | 192A @ 3500 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 20A | Least amps, no-load |
| 500 lbs | 41A | |
| 1000 lbs | 60A | |
| 1500 lbs | 79A | |
| 2000 lbs | 100A | |
| 2500 lbs | 124A | |
| 3000 lbs | 155A | |
| 3500 lbs | 192A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 13.36" |
| depth | 4.74" |
| height | 4.74" |
| mounting pattern | 76mm x 124mm (3" x 4.87") |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware | 4 - M8-1.25x25mm |
| mounting hardware torque | 18 lb-ft |
| foot orientation | Foot down |
| length x depth x height | 13.36" x 4.74" x 4.74" |
| mounting pattern | 76mm x 124mm (3" x 4.87") |
| warranty rating | Better |
| electrical warranty | 3 years |
| mechanical warranty | Lifetime |