Warn AXON 35 Powersports Winch - 101135
| Rated capacity | 3,500 lbs @ 9.5 ft/min | |
| Max GVWR | 2,333 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 101135 | |
| Line | 7/32" x 50' Steel | |
| Wireless remote | No | |
| Handlebar/Dash Control | Yes | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP68 (Best) |
| Maximum pulling power | 3500 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
1975 lbs |
| For vehicle GVWR | 1750 - 2333 lbs |
|
Winch line breaking strength (synthetic is 16% stronger) |
5600 lbs (Steel) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 3500 lbs | Strongest |
| 2 | 2934 lbs | |
| 3 | 2525 lbs | |
| 4 | 2216 lbs | |
| 5 | 1975 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP68 |
| fairlead | Steel roller |
| finish | Satin black powdercoat, Stainless steel fasteners |
| bracing | One piece tie-plate |
Extras:
- Mofactor motor, combined motor and contactor
- All metal construction
- Clutch based on Warn 4x4 hub design
- Rockerbar digital control switch
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Steel roller fairlead
- Rockerbar digital control switch
| fastest line speed | 20.2 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 9.5 ft/min pulling 3500 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 20.2 ft/min | No-load, fastest |
| 500 lbs | 17.8 ft/min | |
| 1000 lbs | 15.8 ft/min | |
| 1500 lbs | 14.2 ft/min | |
| 2000 lbs | 12.9 ft/min | |
| 2500 lbs | 11.8 ft/min | |
| 3000 lbs | 10.7 ft/min | |
| 3500 lbs | 9.5 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | No |
| Can add wired remote? | Yes |
| Handlebar/Dash switch? | Yes |
| Wireless remote? | No |
| Bluetooth receiver? | No |
| Can add Bluetooth receiver? | Yes |
| control pack type | Contactor |
| control pack pins | 4 |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| clutch | Warn 4x4 hub tech |
| brake | Mechanical |
| highest amp draw | 204A @ 3500 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 35A | Least amps, no-load |
| 500 lbs | 58A | |
| 1000 lbs | 81A | |
| 1500 lbs | 105A | |
| 2000 lbs | 129A | |
| 2500 lbs | 154A | |
| 3000 lbs | 178A | |
| 3500 lbs | 204A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 13.31" |
| depth | 4.8" |
| height | 4.8" |
| mounting pattern | 76mm x 124mm (3" x 4.87") |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware | 4 - M8-1.25x25mm |
| mounting hardware torque | 18 lb-ft |
| foot orientation | Foot down |
| length x depth x height | 13.31" x 4.8" x 4.8" |
| mounting pattern | 76mm x 124mm (3" x 4.87") |
| warranty rating | Better |
| electrical warranty | 3 years |
| mechanical warranty | Lifetime |