Warn 9.5XP-S Winch 87310
| Rated capacity | 9,500 lbs @ 6.2 ft/min | |
| Max GVWR | 6,333 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 87310 | |
| Line | 3/8" x 100' Premium synthetic | |
| Wireless remote | No | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | No |
| Maximum pulling power | 9500 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
6940 lbs |
| For vehicle GVWR | 4750 - 6333 lbs |
| Winch line breaking strength |
29700 lbs (Premium synthetic) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 9500 lbs | Strongest |
| 2 | 8650 lbs | |
| 3 | 7920 lbs | |
| 4 | 7400 lbs | |
| 5 | 6940 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | Not waterproof |
| fairlead | Aluminum hawse |
| finish | Gray Powdercoat |
| bracing | Steel Tie Rod |
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Aluminum hawse fairlead
- Wired remote
| fastest line speed | 37.5 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 6.2 ft/min pulling 9500 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 37.5 ft/min | No-load, fastest |
| 2000 lbs | 16.6 ft/min | |
| 4000 lbs | 11.8 ft/min | |
| 6000 lbs | 9.3 ft/min | |
| 8000 lbs | 7.4 ft/min | |
| 9500 lbs | 6.2 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Wired remote lead length | 12' |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | No |
| Can add a wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| Can add Bluetooth receiver? | Yes |
| control pack type | Contactor |
| control pack pins | 5 |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 156:1 |
| brake | Mechanical Cone |
| highest amp draw | 482A @ 9500 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 71A | Least amps, no-load |
| 2000 lbs | 169A | |
| 4000 lbs | 248A | |
| 6000 lbs | 328A | |
| 8000 lbs | 413A | |
| 9500 lbs | 482A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 22.7" |
| depth | 6.3" |
| height | 7.7" |
| fairlead mount distance | 10" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware | 4 - 3/8" 16 bolts + square nuts |
| mounting hardware torque | 35 lb-ft |
| foot orientation | Foot down or foot forward |
| motor clockable | Yes |
| gearbox clockable | Yes |
| length x depth x height | 22.7" x 6.3" x 7.7" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
| fairlead mount distance | 10" |
| warranty rating | Best |
| electrical warranty | 7 years |
| mechanical warranty | Lifetime |