Warn 16.5ti-S Winch 97740
| Rated capacity | 16,500 lbs @ 3.24 ft/min | |
| Max GVWR | 11,000 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 97740 | |
| Line | 3/8" x 80' Premium synthetic | |
| Wireless remote | No | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | No |
| Maximum pulling power | 16500 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
10824 lbs |
| For vehicle GVWR | 8250 - 11000 lbs |
| Winch line breaking strength |
29700 lbs (Premium synthetic) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 16500 lbs | Strongest |
| 2 | 15279 lbs | |
| 3 | 12672 lbs | |
| 4 | 10824 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | Not waterproof |
| fairlead | Aluminum hawse |
| finish | Gray Powdercoat |
| bracing | Steel Tie Rod |
Extras:
- Aluminum control box cover for added protection of electronics
- Remote control with thermometric LED indicator for operator feedback
- Premium Spydura Pro winch rope
- 18,000 lb EPIC winch hook
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Aluminum hawse fairlead
- Wired remote
| fastest line speed | 23.6 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 3.24 ft/min pulling 16500 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 23.6 ft/min | No-load, fastest |
| 2000 lbs | 12.07 ft/min | |
| 4000 lbs | 9.22 ft/min | |
| 6000 lbs | 7.37 ft/min | |
| 8000 lbs | 6.08 ft/min | |
| 10000 lbs | 5.12 ft/min | |
| 12000 lbs | 4.4 ft/min | |
| 14000 lbs | 3.86 ft/min | |
| 16000 lbs | 3.38 ft/min | |
| 16500 lbs | 3.24 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Wired remote lead length | 12' |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | No |
| Can add a wireless remote? | Yes |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Solenoid |
| control pack pins | 5 |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 315:1 |
| brake | Direct Drive Cone |
| highest amp draw | 507A @ 16500 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 68A | Least amps, no-load |
| 2000 lbs | 138A | |
| 4000 lbs | 189A | |
| 6000 lbs | 240A | |
| 8000 lbs | 291A | |
| 10000 lbs | 342A | |
| 12000 lbs | 393A | |
| 14000 lbs | 444A | |
| 16000 lbs | 494A | |
| 16500 lbs | 507A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 24.2" |
| depth | 8.5" |
| height | 9.7" |
| fairlead mount distance | 10" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware | 6 - 7/16"-14 bolts |
| mounting hardware torque | 55 lb-ft |
| foot orientation | Foot forward |
| length x depth x height | 24.2" x 8.5" x 9.7" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
| fairlead mount distance | 10" |
| warranty rating | Best |
| electrical warranty | 7 years |
| mechanical warranty | Lifetime |