Smittybilt XRC 3.0 Winch 97203
| Rated capacity | 3,000 lbs @ 6.9 ft/min | |
| Max GVWR | 2,000 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 97203 | |
| Weight | 22 lbs. | |
| Line | 7/32" x 33' Steel | |
| Wireless remote | No | |
| Handlebar/Dash Control | Yes | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | No |
| Maximum pulling power | 3000 lbs |
| For vehicle GVWR | 1500 - 2000 lbs |
|
Winch line breaking strength (synthetic is 16% stronger) |
5600 lbs (Steel) |
Manufacturer does not provide winch layer rated line pull data.
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | Not waterproof |
| fairlead | Steel roller |
| bracing | Steel tie rod |
| made/assembled | Made in China |
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Steel roller fairlead
- Wired remote
| fastest line speed | 24.5 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 6.9 ft/min pulling 3000 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 24.5 ft/min | No-load, fastest |
| 1000 lbs | 14.7 ft/min | |
| 2000 lbs | 10.5 ft/min | |
| 3000 lbs | 6.9 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Handlebar/Dash switch? | Yes |
| Wireless remote? | No |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Solenoid |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 171:1 |
| highest amp draw | 175A @ 3000 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 15A | Least amps, no-load |
| 1000 lbs | 75A | |
| 2000 lbs | 120A | |
| 3000 lbs | 175A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| weight | 22 lb |
| mounting pattern | 76mm x 124mm (3" x 4.87") |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| foot orientation | Foot down |
| mounting pattern | 76mm x 124mm (3" x 4.87") |
| warranty rating | Better |
| electrical warranty | 3 years |
| mechanical warranty | Lifetime |