Smittybilt Gen2 X2O COMP 10000 Waterproof Winch 98510
| Rated capacity | 10,000 lbs @ 7.38 ft/min | |
| Max GVWR | 6,667 lbs. | |
| Power type | Electric 12V | |
| Model No. | 98510 | |
| Weight | 67 lbs. | |
| Line | 3/8" x 98.5' Synthetic | |
| Wireless remote | Yes | |
| Bluetooth receiver | No | |
| Waterproof | IP68 (Best) |
| Maximum pulling power | 10000 lbs |
|
Weakest pull (line fully spooled) |
7950 lbs |
| For vehicle GVWR | 5000 - 6667 lbs |
| Winch line breaking strength |
17600 lbs (Synthetic) |
| Layers of line | Pulling power | |
|---|---|---|
| 1 | 10000 lbs | Strongest |
| 2 | 9100 lbs | |
| 3 | 8570 lbs | |
| 4 | 7950 lbs | Weakest |
A winch pulls harder with fewer layers of cable on the drum.
| waterproof rating | IP68 |
| fairlead | Aluminum hawse |
| finish | UV resistant textured matte black |
| bracing | aluminum tie bar |
| made/assembled | Made in China |
Extras:
- 2 solenoid pack mounting positions
- Magnetic wired/wireless remote sticks on any steel surface
When you purchase this, it comes with:
- Winch
- Winch hook
- Mounting hardware
- Battery cables
- Aluminum hawse fairlead
- Wired remote
- Wireless remote
- Rope sleeve for synthetic rope
| fastest line speed | 31.1 ft/min pulling 0 lbs |
| slowest line speed | 7.38 ft/min pulling 10000 lbs |
| Weight | Line speed | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 31.1 ft/min | No-load, fastest |
| 2000 lbs | 14.3 ft/min | |
| 4000 lbs | 11.7 ft/min | |
| 6000 lbs | 10.17 ft/min | |
| 8000 lbs | 8.8 ft/min | |
| 10000 lbs | 7.38 ft/min | Full-load, slowest |
Winches are slower with more load.
| Wired remote? | Yes |
| Wired remote lead length | 12' |
| Handlebar/Dash switch? | No |
| Wireless remote? | Yes |
| wireless remote distance | 160' |
| Bluetooth receiver? | No |
| control pack type | Solenoid |
| control pack pins | 5 |
| power type | Electric |
| motor voltage | 12V |
| gear ratio | 218:1 |
| clutch | sliding ring gear |
| brake | Dynamic inductive (less heat) |
| highest amp draw | 380A @ 10000 lbs |
| Weight | Amps | |
|---|---|---|
| 0 lbs | 76A | Least amps, no-load |
| 2000 lbs | 150A | |
| 4000 lbs | 220A | |
| 6000 lbs | 270A | |
| 8000 lbs | 320A | |
| 10000 lbs | 380A | Most amps, full-load |
More load requires more electricity.
Coming soon!
| Width | 22.3" |
| depth | 5.4" |
| height | 9.4" |
| weight | 67 lb |
| fairlead mount distance | 10" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
Winches with synthetic line weigh significantly less than those with steel line.
Some winches can have their motor or gearbox rotated (clocked) to fit tight spaces.
| mounting hardware | 4 - 3/8"-16 x 1.25" w/square nuts |
| mounting hardware torque | 23 lb-ft |
| foot orientation | Foot down or foot forward |
| motor clockable | Yes |
| gearbox clockable | Yes |
| length x depth x height | 22.3" x 5.4" x 9.4" |
| mounting pattern | 4.5" x 10" |
| fairlead mount distance | 10" |
| warranty rating | Better |
| electrical warranty | 3 years |
| mechanical warranty | Lifetime |